اخبار معاونت
هشتمین نشست کارگروه تخصصی تهیه طرح جامع مدیریت زیست محیطی و حفاظت از سواحل جنوب کشور ( پایلوت هرمزگان) برگزار شد. پروژه تدوین و اجرای طرح جامع حفاظت از محیط زیست و مدیریت مناطق ساحلی جنوب جمهوری اسلامی ایران با موضوع حفظ مناطق ساحلی در هرمزگان در تاریخ 15 و 16 مرداد ماه با حضور معاون، مدیران کل و کارشناسان معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها، کارشناسان سابر معاونت های سازمان و نمایندگان دستگاه های ذیربط در سازمان حفاظت از محیط زیست در حال برگزاری است.

دکتر احمد رضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب ها عنوان کرد خوشبختانه در کشور ایران از موهبت های زیادی در زمینه های محیط زیست و طبیعت برخوردار هستیم اما متاسفانه آنچنان که باید حافظ و قدردان این نعمات الهی نبوده ایم از جمله ظرفیت‌های طبیعی کشور می‌توان به عرصه‌های دریایی و جنگلها اشاره کرد که به دلیل عدم بهره وری مناسب و اصولی صدمات جبران ناپذیری به این حوزه‌ها وارد نموده ایم.
 

 وی در ادامه با اشاره به برنامه ششم توسعه و توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه دریامحور کشور، استفاده از پتانسیل های حوزه دریا و سواحل را مورد توجه قرار داد. معاونت محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از دیرباز مطالعات متعدد و مستمری را در پهنه های آبی و سواحل در نقاط جنوبی و شمالی کشور انجام داده است و این بررسی‌ها و مطالعات کماکان ادامه دارد.

 لاهیجان‌زاده با تأکید بر اهمیت حوزه های دریایی و حفاظت از آنها بودجه های اختصاص یافته را در این زمینه ناکافی دانست و افزود برای انجام بهینه برنامه های مطالعاتی و نظارتی در این بخش ها نیازمند تجدید نظر در تخصیص بودجه و اعتبارات هستیم.

در ادامه اسانو نماینده جایکا در ایران به ایراد سخنرانی و تشریح فعالیت های مطالعاتی و همکاری های صورت گرفته پرداخت وی گفت کشور ژاپن پیوسته در صدد افزایش همکاری‌ها و تعاملات با جمهوری اسلامی ایران بوده و نمود این تعاملات را در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی شاهد هستیم جایکا به نمایندگی از دولت ژاپن تمام تلاش خود را در راستای همکاری با دولت ایران برای حمایت و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست به کار گرفته است. بخشی از همکاری‌های جایکا با ایران مربوط به دریاچه ارومیه می‌شود بخش دیگری از این همکاری ها مربوط به تالاب انزلی و منطقه انزلی می شود برخی موارد زیست محیطی در تهران و همچنین مدیریت آب ها در برخی مناطق نیز از جمله همکاری های متقابل جایکا با دولت ایران و سازمان حفاظت محیط زیست بوده است .

گفتنی است آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا)سازمان نیمه دولتی است،که کمک های دو جانبه ای را به صورت همکاری فنی، مساعدت‌های رسمی ژاپن برای توسعه ((ODA، وام و تامین مالی ارائه می‌دهد.

 پروژه تدوین و اجرای طرح جامع برای حفاظت و مدیریت محیط زیستی مناطق ساحلی جنوب جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۷ با حمایت فنی جایکا آغاز شد و در سال ۲۰۲۰ به اتمام خواهد رسید کل مناطق ساحلی استان هرمزگان و جزایر لاوان و شیدور محدوده مورد مطالعه طرح جامع است.

بيشتر